Drama Prize Winners 2013

Trophy Title Class Name Residence
Oundle Town Council Prize Year 5, Verse Speaking D4 Nell Arnold Brigstock
Oundle Town Council Prize Years 1 & 2, Prepared Reading D40 Mikaela Dunhill Weldon
Oundle Town Council Prize Year 4, Prepared Reading D42 Jennifer Hood Glapthorn
Chairman's Award Solo Acting, under 18 years D25 Kalya Wilson Weldon
Evans Cup Group Acting, 16 years old & under D27 Bourne Academy  
Mrs S A Mc Adam Cup Group Speaking, Year 4 & under D51 Brigstock Latham School
Norah Ball Cup Bible Reading, Open D64 Diana Awdry Oundle
Salisbury Cup Verse Speaking   Jeremy Firth Oundle
Warwick Cup Group Speaking, Open D71 Anthology Oundle
Daniel Cup Solo Acting, Open D73 Helen Ganney Barton Seagrave

 

Music Prize Winners 2013

     
Whiteman Cup Piano Solo, Grade III M33 Devon Banghard Bedford
Prabhu Singh Memorial Prize Piano Solo, 15 years & under M37 Becky Taylor Morton
HRH Duchess of Gloucester Prize Piano Solo, 18 years & under M38 Irena Radic Peterborough
Aaron Academy Cup Recorder, Grade 1 M51 Natalia Gaeronski Peterborough
Joyce Mason Cup Recorder, 8 years & under M61 Emillie Parry Peterborough
A W Rollet Memorial Prize Recorder, 9 years M62 Leoni Hind Soham
Lady Brassey Prize Recorder Duet, 10 years & under M65 Sophie Church & Emillie Parry Polebrook
Oundle Young Musician of the Year   Irena Radic Peterborough
Mason Cup Instrumental Ensemble, 18 & under M112 Prince William School Saxophones Oundle
Lady Magaret Proby Shield II Instrumental Ensemble, 14 & under M117 Oundle & Kings Cliffe Middle String Ensemble  
Sidney Mc Adam Cup Band, 18 years & under M126 Corby Business Academy Concert Band  
Oundle Middle School Cup String Orchestra, 14 years & under M127 Oundle & King's Cliffe Middle School
Sir Richard Proby Cup Creative Music Making, 9 years & under M131 Polebrook Primary School  
Gleeman Cup Choir, 8 years & under V1 Malcolm Sargent Primary School Stamford
Brudenell Cup Choir, 10 years & under V2 Bourne Abbey Primary Academy  
Rev E Lake Shield Hymn / Worship Song V3,V6 Oundle and King's Cliffe Middle School  
Mrs George Brudenell Cup II Small Choir, 11 & under V4 Malcolm Sargent Primary School  Stamford
Lady Magaret Proby Shield I Choir, 13 years & under V5 Oundle and King's Cliffe Middle School
Mrs George Brudenell Cup I Choir, 18 years & under V7 Prince William School Oundle
Brudenell Picture Artistic Choral Performance   Oundle and King's Cliffe Middle School  
Maddison Cup Solo Song, 9 years & under V21 Cheluchi Igweh Peterborough
Janet Mary McMichael Cup Solo Song, 13 years & under V23 Millie Eve Titchmarsh
Gladys Risely Cup Solo Song, 15 years & under V25 Millie Eve Titchmarsh
Oundle Young Singer of the Year   Nina Bunting-Mitcham Peterborough
Marjorie McAdam Cup Operatic Solo V52-56 Nora Hanna Peterborough
Miller Trophy Music Hall Song   Mara Musciano Lydbury North
Oundle G & S Cup Gilbert & Sullivan Solo V58 Andrew Spurrell Oundle
Meg Bates Cup Folk Song V60,61 Not awarded  
Lady Lilford Shield Barbershop Quartet V70 Vocal Alchemy Peterborough
Classic Harmony Shield Barbershop Chorus V71 Rhapsody Chorus Peterborough
Lady Proby Memorial Cup Part Songs SATB V72 No competition  
Lady Violet Brassey Cup Part Songs for Women's Voices V73 Peterborough Voices Peterborough
Ray Sharpe Cup Part Songs for Men's Voices V74 Peterborough Male Voice Choir  
Oundle Youth Club Cup Youth Choirs V75 Peterborough Youth Choir  
Sir Richard Proby Cup Show Songs V76 Seagrave Singers Kettering
Lady Ethel Wickham Cup Part Songs for Village Choirs, SATB V78 no competition
Lady Culme Seymour Cup Part Songs for Village Choirs,Women's Voices V79 Just Friends Warmington
Weekley & Warkton Rosebowl Artistic Choral Performance   Seagrave Singers Kettering
     

Previous page: Vocal Results
Next page: Drama Results