Prize Name Place  Title Class
         
Marjorie McAdam Cup Annabelle Pepper Derby Vocal Solo V52-56
Miller Trophy Katie Marshall Uppingham Sacred Song   V65
Oundle G & S Cup Michael Cunliffe-Lister Barnack Gilbert & Sullivan Solo V58
Meg Bates Cup Lucy Richardson Eastbourne Folk Song                                       V60
Lady Lilford Shield Alchemy Huntingdon Barbershop Quartet V70
Classic Harmony Shield Ouse Valley Chorus  Huntingdon Barbershop Chorus V71
Lady Proby Memorial Cup Peterborough Sings! Chamber Choir Peterborough  Part Songs SATB V72
Lady Violet Brassey Cup Peterborough Voices   Part Songs for Women V73
Ray Sharpe Cup Northampton Male Voice Choir   Part Songs for Men V74
Oundle Youth Club Cup Peterborough Youth Choir   Youth Choirs 18 & under V75
Sir Richard Proby Cup Peterborough Voices   Show  Songs V76
Cotterstock Male Voice Cup Peterborough Male Voice Choir    Sacred Music V77
Lady Ethel Wickham Cup no competition      
Lady Culme Seymour Cup Just Friends Warmington Community Choirs V78
Ward Hunt Cup no competition   Organ Solo                  M207
Salsbury Cup no competition   Handbells             M212
         
Weekley & Warkton Rosebowl Northampton Male Voice Choir   Most Artistic Choral Performance  
         
Gleeman Cup Malcolm Sargent Primary School,   Stamford  Choir, 8 years & under  V1
Brudenell Cup Glebelands Primary School Chatteris Choir, 10 years & under  V2
Rev EF Lake Shield Malcolm Sargent Primary School,   Stamford Hymn / Worship Song                V3
Mrs George Brudenell Cup II Malcolm Sargent Primary School    Small Choir, 11 & under V4
Lady Magaret Proby Shield I  no competition   Choir, 13 years & under V5
Mrs George Brudenell Cup I  Corby Business Academy   Choir, 18 years & under V7
Sir Richard Proby Cup no competition   Music Theatre, 18 years & under          V9
         
Brudenell Picture Thorpe Primary School Peterborough Most Artistic Choral Performance  
         
Maddison Cup Christopher Trotter  Northampton  Solo Song, 11 years & under  V22
Janet Mary McMichael Cup  Millie Eve Titchmarsh Solo Song, 13 years & under  V23
Gladys Risely Cup  Freya Stephens-Dunn Barnack Solo Song, 15 years & under V24,25
Cecilia Award Millie Eve Titchmarsh Folk Songs, 15 years & under V26
         
  Oundle Young Singer of the Year Anna M. Muñoz Shelton  
         
Whiteman Cup Isobel Fovargue Boston Piano Solo, Grade V M33
Prabhu Singh Memorial Prize  Isaac Bankart Bedford Piano Solo, 15 years & under  M37
HRH Duchess of Gloucester Prize Reuben Goldmark  Lwr. Benefield Piano Solo, 18 years & under M38
Aaron Academy Cup Jessica Cannizzaro Peterborough Recorder, Grade 1 M56
Joyce Mason Cup Callum McGurk Peterborough Recorder, 8 & under  M61
AW Rollet Memorial Cup Angel Ruzane Peterborough Recorder, 9 years  M62
Lady Brassey Prize  Megan Salonna & Jessica Cannizarro Peterborough Recorder Duet, 10 & under  M65
         
  Oundle Young Musician of the Year Reuben Goldmark  Lwr. Benefield  
         
Lady Magaret Proby Shield I  Polebrook Primary School   Creative Music Making, 9 ye & under M131
Mason Cup Gone with the Wind Northampton Instrumental Ensemble,18 & under     M115
Lady Magaret Proby Shield II no competition   Instrumental Ensemble,14 & under      M117
Sidney McAdam Cup Corby Business Academy Senior Concert Band Band, 18 years & under                       M126
Oundle Middle School Cup Corby Business Academy Junior Concert Band Band, 14 years & under                      M125
         
Oundle Town Council Prize  Melissa Sburlea Corby Year 4 & under  
Oundle Town Council Prize  Sakura MacDougall Oundle Year 5 & 6  
Oundle Town Council Prize  Kieran Reid Bourne Keystage 3  
Oundle Town Council Prize  Sam Miller & Tiago Costa Peterborough Keystage 4 & 5  
         
Chairman’s Award  Alex Henson & Max Peverell Bourne Duologue, Key Stage 3 D23
Priestman Cup  Charles Burgess Rushden Solo Acting, 18 years old & under D28
Frieda Hodgson Cup Kieran Reid Bourne Solo Acting, Keystage 3 D22
Evans Cup Group Acting Bourne Academy      Group Acting, 18 years old & under  D53
Mrs S A Mc Adam Cup  Kings Cliffe Endowed School   Group Speaking, Year 4 & under  D51  
Norah Ball Cup   Diana Awdry Ashton Bible Reading, Open  D64
Salisbury Cup  Nicky Jakeways   Oundle  Verse Speaking  D66
Warwick Cup  Anthology   Oundle  Group Speaking, Open  D71
Daniel Cup  no competition   Solo Acting, Open  D73

Previous page: Saturday results
Next page: 2014